Yanık ya da Yaralı Bölgeye Saç Ekimi

Yanık veya yaralı deride saç dökülmesi yaşayan hastaları tedavi etmek hem saç ekimi uzmanı hem de hasta için zor olabilir. Saçlı deride saç çıkmamasının sebebi sadece yanık vakalarında değil, alınan bir darbe sonucu ya da kazadan dolayı travmatik bir sonuçtan da kaynaklanabilir. Yanık ya da darbe almış saçlı deriye yapılacak saç ekimi aşamaları gerekli olan diğer rekonstrüktif prosedürlerin tamamlanmasından sonra yapılmalıdır. Bu da genellikle birkaç yıl süren ameliyatları içeren çok aşamalı bir süreçtir. Bunun nedeni, greft alımının sağlıklı, yarasız ciltte olduğu kadar güvenilir olmaması ve yeterli yoğunluğa ulaşmak için tekrarının gerekebilmesidir. Ayrıca, hasar yaşamış farklı alanların ayrı prosedürlerde ele alınması gerekebilir.

Yanık ya da yaralı bölge saç ekiminde hastanın saç ekimine uygunluğunu, saç dökülme miktarı ve uygun donör saçın bulunup bulunmadığını belirleyen birkaç sınırlayıcı faktör vardır. Foliküler ünite ekstraksiyonu yani FUE veya şerit foliküler ünite transplantasyonu FUT kullanılabilir.

Kimyasal yanık, alev, buhar, sıcak su ve yemeklik yağlar dahil olmak üzere haşlanma ve nadiren elektriksel yaralanmalardan kaynaklanan yanık yaralanmaları, baş ve boyun bölgesini ve genel vücudu etkileyen yaralanmaların bir parçasıdır. Bu tarz vakalarda mikrostomi, üst ve alt göz kapağı, dudak sorunlarını, burun deliği daralmasıyla sonuçlanan fonksiyonel problemleri sıklıkla gözlemleriz. Yaşamı tehdit eden sorunların akut tedavisi tamamlandıktan sonra ve yara iyileşmesi tamamlandıktan ve fonksiyonel eksiklikler giderildikten sonra, saç ekimi süreci başlayabilir. Saç folikülünün tamamen yok olması genellikle derin yanıklarla ilişkilidir, bu aynı zamanda ciddi yara izlerine de neden olur ve bu da saç ekimini daha zor hale getirir. Bu tarz hastalarda özgüven kaybı yaşanır ve yaraların kendi yaşam kalitesi üzerinde çok büyük bir etkisi vardır dahası bu izler travmatik olayı sürekli olarak hatırlatabilir.

Birçok hasta, görünür farklılıklarını gidermek için cerrahi olmayan seçenekleri tercih edebilir ancak sonradan teknolojinin de artık gerçek anlamda farklı seçenekler sunmasıyla yanık deriye saç ekimi konusunda çok iyi sonuçlar alabildiğimiz çeşitli seçenekler sunabiliyoruz.


Saç Dökülmeleri ve PRP işlemleri ile ilgili her türlü sorunuz için ön görüşme talebi oluştur.

Bilimsel

Güvenilir

Etkili


Yanık Alopesi Tedavisi Saç, Sakal ve Kaş Ekimi

Saç ekimi prosedürü sağlıklı bir donör alandan alınan saçlarla yapılabildiği için, sıklıkla yanık alopesi tedavisinde normal yoğunluk görünümünü simüle etmek için ve zaten hasarlı bir doku olduğu için saç ekimini birden çok seansla yapılabilme durumu olabilir. Donör alandan toplanabilen greft sayısı yeterli gelmezse, hastanın beden kıllarından da saç ekimi gerçekleştirilebilir.

Lütfen unutmayın, çoğu yanık vakası için saç ekimi hizmeti sağlayacak olan kişiler, yeterli beceriye, eğitime, altyapıya, kaynaklara veya muhtemelen vaka deneyimine sahip değillerdir. Hatta yanık izi alopesi saç ekimi ile ilgili çok az yayınlanmış literatür vardır. Bu sebeple araştırmanızı yaparken daha evvel bu tarz vakalarla çalışmış ve belirli deneyimi olan saç ekimi kliniklerini tercih etmenizi öneriyorum. Bana yanık izi saç ekimi için gelen çoğu hastam maalesef daha evvel saç ekimi yapılamayacağı söylendiği için senelerce araştırma yapmayı bırakarak, bu gelişmelerden mahrum kalmışlardır.

Aynı şekilde saçlarda olduğu gibi bu tarz yanık sorunları sakal, bıyık ve kaşlarda da meydana gelmiş olabiliyor. Erkeklerde sakal veya bıyık kıllarının kökleri zarar görmüşse iz bırakan bir alopesi oluşması muhtemeldir. Kıllı erkeklerde, özellikle koyu saçlı olanlarda, bu sakal veya bıyık kılı kaybı, normal ten rengine ve dokusuna sahip olanlardan daha fazla belli olur. Kirli bir sakal eğer iz ufaksa sorunu kapatabilir fakat daha büyükse, bu pek mümkün olmaz. Bu nedenle saç ekimi sakal ve bıyıklarında bu tarz bir izi olanlar için en iyi seçenek olmaya devam ediyor. Donör olarak saç derisi kullanılabilse de en iyi eşleşme FUE kaynaklı sakal kıllarından olacaktır.

Saç ekimi şu anda saç dökülmesi için tek kalıcı tedavi yöntemidir ve donör saçların mevcudiyeti ile sınırlı olan bir çözümdür. Yanık izine saç ekimi, bu hastalarda görünüm sorunlarına katkıda bulunabilir, özgüven ve estetik açısından büyük oranda memnuniyet verir. Bu hastalara yapılacak saç ekimi, tamamen doğal görünümlü olabilir, saç çizgilerini eski haline getirebilir, küçük ila orta büyüklükteki kafa derisi yanık izi alopesi alanlarını kapatabilir ve tahrip olmuş sakalların ve bıyıkların yeniden çıkmasına vesile olabilir. Şu anda yanık izi alopesisinde saç ekimi uygulaması için dünya çapında kabul edilmiş bir sonuç ölçütleri yok. Hasta memnuniyeti ölçütlerinin gelişmesiyle birlikte, gelecekte çok daha fazla bilinir hale geleceğinin ve bu tarz sorunlar yaşayan hastalara umut olacağı inancını taşıyorum zira saç ekimi çok akıllıca biz çözüm sunuyor.

Doğal görünümlü saçlara sahip olmak için hemen teklif al.