Kadın ve Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Erkek tipi kellik, sıklıkla ailesinde saç dökülmesi öyküsü olan erkekleri etkiler. Erkekler ergenliğe ulaştıklarında, dihidrotestosteron (DHT) adı verilen bir testosteron türevi de dahil olmak üzere testosteron seviyeleri artar. Bazı erkekler genetik olarak DHT’ye daha duyarlıdır. Bu da folikül döngüsünde anajen büyüme fazının kısalması ve dinlenme fazı telojenin uzamasıyla sonuçlanır. Foliküller küçülür, böylece saç incelir ve sonunda hiç uzayamaz hale gelir. Buna, foliküler minyatürleştirme diyoruz.

Minyatürleşmiş saç kökleri birkaç yıl canlı kalabilir, yani cerrahi olmayan tedaviler yeterince erken uygulanırsa saç dökülmesinin etkilerini yavaşlatabilir veya tersine çevirebilir. Ancak foliküller uyuyan hale geldikten sonra saçları yeniden büyütmek mümkün değildir.

Erkek tipi kellik, çok belirgin bir şekilde kendini gösterir. Başın yanlarındaki ve arkasındaki saçlar genellikle ömür boyu uzamaya devam ederken, saç dökülmesi hemen hemen her zaman şakaklarda, ön saç çizgisinde ve ardından taç bölgesi dediğimiz tepe bölgesinde başlar ve sonunda her ikisi de birleşip belirgin bir kellik oluştururlar.

Norwood Ölçeği, saç dökülmesi sorunu yaşayanların bu süreçte ne kadar ilerlediğini belirlemek için Dr.Norwood tarafından geliştirilmiş bir ölçektir.

Erkek Tipi Saç Dökülme Sorununun Tedavisi

Erkek tipi saç dökülme sorunu oldukça sık karşılaşılan bir durum olmasına karşın, bu durumu yaşayan hemen her erkekte psikolojik açıdan sorun yaratır. Erkeklerin özgüvenini, hatta ilişkilerini ve kariyerlerini etkileyebilir.

Erkek tipi kellik için bir çözüm yolu aramak son derece normaldir ve günümüzde pek çok tedavi seçeneği mevcuttur. Cerrahi olmayan tedaviler, kalıcı olmayan, geçici çözümler üretirken, saç ekimi gibi uygulamalar, kalıcı çözümler sunar.


Saç Dökülmeleri ve PRP işlemleri ile ilgili her türlü sorunuz için ön görüşme talebi oluştur.

Bilimsel

Güvenilir

Etkili


Kadın Tipi Saç Dökülmesi

Hormonal saç dökülmesi veya androjenik alopesi olarak da bilinen kadın tipi saç dökülmesi sanılanın aksine şaşırtıcı derecede yaygındır ve hayatlarının bir aşamasında kadın nüfusunun %30’unu etkilediğini biliyoruz. Erkek tipi kellik genellikle ön saç çizgisinde, şakaklarda ve tepe bölgesinde yoğunken, kadınlarda saç dökülmesi, korunmuş bir saç çizgisine sahiptir ama total olarak seyrelme, yayılma şeklinde ilerler. Kadınlarda saç dökülmesi, genetik yatkınlık, anormal hormon seviyeleri, altta yatan tıbbi durumlar, stres ve hatta hatalı diyet gibi bir dizi faktörle ilişkili olabilir. Bu nedenle, sorunun ne olduğunu belirlemek ve tedavi etmek için kapsamlı bir değerlendirme çok önemlidir. Bu bile tek başına saç dökülmesini tersine çevirebilir fakat değilse ve kadın hasta yeterli donör saç kaynaklarına sahipse saç ekimini düşünebiliriz.

Ne yazık ki, birçok kadın, saç ekimi için uygun aday değildir çünkü ameliyattan sonra da devam eden seyrekleşme, hatta strese bağlı olarak ameliyatın kendisinin neden olduğu saç dökülme sorununda hızlanma riskleri vardır.

Doğal Bir Görünüm Yaratmak

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) ve artık hemen hemen hiç yapılmayan ama FUE’nin atası sayılan Foliküler Ünite Nakli (FUT) teknikleri saç ekiminde kabul görmüş mikro cerrahi uygulamalarıdır. Elbette bu 2 saç ekim tekniği yüksek düzeyde teknik beceri ve deneyim gerektirir. Ama bu hikâyenin sadece bir kısmı.

İyi bir saç ekimi tasarımının amacı, tamamen doğal görünen ve mümkün olduğu kadar uzun süre istenen miktarda kapatmayı sağlayan bir sonuç yaratmaktır. Bunu başarmak için, foliküllerin transfer edilmesine yönelik teknik prosedürden çok daha fazlası vardır. Saç ekimi aynı zamanda sanatsal bakış açısı ve becerisi gerektirir. Kişiye özel planlama, saç ekimi ekibinin doğru yönlendirilmesi ayrıca çok önemlidir.

Saçlar düzenli ve simetrik şekillerde uzamazlar. Aksine, normalde birim başına bir ila dört saç folikülü içeren gruplar olan foliküler ünitelerde büyürler. Saç ekimi yaparken, foliküler üniteler saç çizgisine yumuşak, düzensiz bir şekilde yerleştirilmeli ve hastanın yüz özelliklerine, kafa şekline uygun olarak tasarlanmalıdır çünkü herkes benzersizdir, biriciktir ve doğal görünümü yaratmak ancak bu şekilde mümkün olur.

Ekilen saçlar uzadığında tamamen doğal bir görünüm elde etmek için herhangi bir saç teliyle sorunsuz bir şekilde karışması gerekir. Kısaca ekilen saç ve mevcut saç arasında bir görüntü farklı olmamalıdır.

Bu nihai sonuca ulaşmak için saç ekimi uzmanı, mevcut saçın uzama şekli, genel görünümü ve hastanın yaşı dahil olmak üzere pek çok faktörü göz önünde tutmalı ve planlamasını ona göre yapmalıdır. Saç ekimi uzmanı sadece bir formülü veya şablonu takip edemez, kişiye özel bir saç tasarımı oluşturmalı ve ardından ekim sırasında ekilen saçların konumu, açıları ve yönleri üzerinde özenli bir çalışma yapmalıdır.

Doğal görünümlü saçlara sahip olmak için hemen teklif al.